Author: Naun Prifti

Griselda Doka lindi në Berat dhe është autore e disa vëllimeve poetike. Më 2016 publikoi vëllimin e saj të parë poetik (dygjuhësh) “Solo brevi domande esiliate” (Vetëm disa pyetje të mërguara) me të cilin fitoi çmimin e kritikës “Poetry Awards” në Napoli. Me vëllimin "Dimentica...

Shqiptar Oseku lindi më 1970 në Gjakovë dhe kreu studimet e larta në Suedi ku banon që prej vitit 1989. Është autor e bashkautor i pesë antologjive poetike në suedisht-shqip dhe anasjelltas, aktivist dhe përkthyes. Ka botuar katër vëllime poetike, ndër to: “Requiem për një...

Eleana Zhako është diplomuar për Gjuhë shqipe dhe Letërsi në Universitetin e Tiranës dhe për Studime Europiane dhe Ndërkombëtare në Universitetin “Panteion” të Athinës. Është autore e një sërë artikujsh kulturorë, tregimesh të shkurtra dhe esesh. Ka përkthyer nga greqishtja në shqip dhe nga shqipja...

Iskra Thoma shkrimtare, përkthyese, studiuese e kritike letrare, banon në Itali. Është autore e shumë artikujve kritikë e publicistikë, veprave në prozë dhe ka përkthyer autorë të rëndësishëm të letërsisë botërore nga italishtja e frëngjishtja. Me kontributin e saj u krijua në Modena të Italisë...

Luan Topçiu lindi në Pogradec dhe është studiues letrar, kritik arti, përkthyes dhe kryeredaktor i disa gazetave dhe revistave shkencore-kulturore. Diplomat pranë Ambasadës së Shqipërisë në Bukuresht (Ministër Këshilltar, 2006-2016), profesor i Universitetit të Bukureshtit dhe koordinator i Qendrës Kulturore Shqiptare në Bukuresht, ai është...

Jozef Radi lindi më 16 janar 1957 në Elbasan. Ka mbaruar studimet e  larta në fakultetin e Juridikut në Universitetin e Tiranës. Është autor, përkthyes, aktivist dhe botues i portalit kulturor online “Radi&Radi”. Është i biri i autorit, përkthyesit dhe intelektualit të njohur të viteve ’30 Lazër Radi....

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_empty_space height="25px"][vc_column_text] Gentiana Minga lindi më 12 prill 1971 në Durrës. Aktualisht jeton ne Bolzano (Itali) që prej vitit 1998. Pjesë të krijimtarisë së saj janë përkthyer e botuar në rumanisht (“Menabò”), spanjisht (“Monolito”, Meksikë), gjermanisht (“Lichtungen”, Austri). Është përfshirë...

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_empty_space height="25px"][vc_column_text] Autorja shqiptare me banim ne Itali Ismete Lebaj vlerësohet me çmim të parë për librin “I bambini non hanno mai colpe” (Fëmijët nuk kanë kurrë faje), në konkursin letrar ndërkombëtar "Të bashkuar për ligjshmërinë". Autorja ia kushtoi çmimin...

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_empty_space height="25px"][vc_column_text]Pasqyrimi i botimit të veprave “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” dhe “Dimri i madh” të Ismail Kadaresë në shtypin francez. Artikujt janë sjellë në shqip nga Aurenc Bebja, i cili banon prej shumë vitesh në Francë, sjell...

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_single_image image="17198" img_size="full" qode_css_animation=""][/vc_column][/vc_row]...