naun.prifti

About Naun Prifti

This author has not yet filled in any details.
So far Naun Prifti has created 435 blog entries.

Qendra e Botimeve për Diasporën publikon falas online versionin anglisht të numrit të dytë të revistës letrare “Letra nga Diaspora”

By |August 24th, 2021|

Qendra e Botimeve për Diasporën publikon falas online versionin anglisht të numrit të dytë të revistës letrare “Letra nga Diaspora”. Ky botim me intervista, analiza, retrospektivë, krijimtari vjen me synimin jo vetë të mbrojtjes dhe përhapjes së gjuhës shqipe përmes letrave të bukura, por dhe vendosjen e urave të […]

QBD/ Ministri i Shtetit për Diasporën, takim me përfaqësuesit e Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë

By |August 5th, 2021|

Ministri i Shtetit për Diasporën z. Pandeli Majko zhvilloi ditën e premte një takim me përfaqësuesit e Këshillit Koordinues të Arsimtarëve në Diasporë (KKAD), Dr. Vaxhid Sejdiun (kryetar), Mustafë Krasniqin (nënkryetar), Teuta Tabakun (sekretare) dhe Miradije Berishaj e Dritan Mashin (anëtarë). Në fjalën e tij hyrëse z. Majko […]

Qendra e Botimeve për Diasporën publikon falas online numrin e dytë të revistës letrare “Letra nga Diaspora”

By |July 23rd, 2021|

Letërsia e migracionit nuk është një fenomen i kohëve të fundit, dhe në historinë e letërsisë shqiptare dëshmi konkrete janë autorët arbëresh. Megjithatë letërsia e krijuar në mërgatë është një dukuri që u konsolidua me hapjen e Shqipërisë dhe valët migratore të fillim viteve ’90. Janë të shumë […]

Drejtoresha e QBD-së takim me drejtorin e Agjencisë së Zbatimit të Gjuhës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Ylber Sela

By |July 16th, 2021|

Drejtoresha e QBD-së, znj. Mimoza Hysa priti sot në një takim pune drejtorin e Agjencisë së Zbatimit të Gjuhës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, z. Ylber Sela.
Z. Sela prezantoi punën e Agjencisë që drejton dhe paraqiti projektet në zhvillim për mbrojtjen dhe promovimin e gjuhës shqipe sin […]

Drejtoresha e QBD takim me drejtuesen e Bibliotekës Qendrore Shqipe në Kroaci

By |July 16th, 2021|

U zhvillua sot një takim pune e drejtoreshës së QBD-së, znj. Mimoza Hysa dhe znj. Dorotea Kerni, drejtuese e Bibliotekës Qendrore Shqipe në Kroaci dhe mësuese e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare në Zagrep.
Z. Kerni bëri një prezantim të punës si drejtuese e bibliotekës në gjuhën shqipe në […]

Tekstet e unifikuara në Diasporë / Komisioni i përbashkët mbyll fazën e parë

By |July 13th, 2021|

Komisioni i Përbashkët i Shqipërisë dhe i Kosovës për Miratimin e Teksteve Mësimore për Diasporën zhvilloi mbledhjen e radhës në Kosovë, në datat 12 – 13 korrik. Kjo mbledhje u mbajt pas përfundimit të fazës së aplikimeve për recensues për vlerësimin e tekstit mësimor për mësimin plotësues në […]

Drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporën në takim me zv/ministren e Diasporës në Kosovë

By |July 13th, 2021|

Drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporën, znj. Mimoza Hysa, ndodhet në Prishtinë, ku është takuar me zëvendësministren në Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Liza Gashi.
Gjatë takimit u diskutua mbi qasjen e përbashkët ndaj mësimdhënies së gjuhës shqipe në Diasporë, një politikë e nisur me […]

Promovohet botimi dygjuhësh në pesë gjuhë të huaja i “Tregimeve të moçme shqiptare” të Mitrush Kutelit

By |July 6th, 2021|

Drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporën, znj. Mimoza Hysa, prezanton botimin në pesë gjuhë të huaja të “Tregimeve të moçme shqiptare”, një prej veprave më mbresëlënëse e më të dashura të letërsisë shqipe të çdo moshe, trashëgim monumental nga pena e rrëfimtarit mjeshtëror Mitrush Kuteli. Qendra e […]

QBD/ Dalin nga shtypi 18 tituj të rinj të serisë klasikët dygjuhësh

By |July 2nd, 2021|

Dalin nga shtypi edhe 18 tituj të rinj të serisë klasikët dygjuhësh, seri e cila tashmë ofrohet e plotë edhe online, falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën në ndihmë të fëmijëve të diasporës.

Librat, të përzgjedhur me kujdes, janë me ilustrime të bukura e tërheqëse, me një shqipërim […]

Revista letrare “Letra nga Diaspora”prezantohet në edicionin e nëntë të festivalit mbarëkombëtar “Passaggi”

By |June 25th, 2021|

Mbahet edicioni i nëntë të festivalit mbarëkombëtar “Passaggi”, një ngjarje kulturore ndërkombëtare kushtuar librit dhe analizave bashkëkohore letrare.
Takimi Evropë/Mesdhe këtë vit, kushtuar autorëve të Ballkanit ka nisur me praninë e drejtoreshës së Qendrës së Botimeve për Diasporën znj. Mimoza Hysa, e cila prezantoi revistën letrare “Letra nga Diaspora”. […]