naun.prifti

About Naun Prifti

This author has not yet filled in any details.
So far Naun Prifti has created 435 blog entries.

Kongresi i Dytë Gjuhësor Shqiptar 1897, i pasqyruar në shtypin e kohës

By |April 16th, 2020|

Kongresi i Dytë Gjuhësor Shqiptar u mbajt në Lungro (Itali) më 20-21 shkurt të vitit 1897 nën kryesinë e Jeronim de Radës, me qëllim krijimin e alfabetit të përbashkët shqiptar, përpilimin e një fjalori, botimin e një reviste italo-shqiptare etj.

Në të morën pjesë përfaqësues të shumtë të komunitetit shqiptar në Itali, përfaqësues nga Bukureshti etj.

Shkrimi […]

Aleanca Kulturore Shqiptaro-Amerikane, një platformë për diasporën shqiptare

By |April 15th, 2020|

 
Aleanca Kulturore Shqiptaro-Amerikane fton shqiptarët kudo janë që të ndajnë historitë e tyre në këto kohë të pandemisë kur të gjithë kemi nevojë më shumë se kurrë të komunikojmë dhe të jemi më pranë njëri-tjetrit.
Lajmi është bërë i ditur përmes një njoftimi në rrjetet sociale ku thuhet se kjo organizatë po krijon një platformë mediatike […]

SHBA/ Kursi i gjuhës shqipe në Universitetin Shtetëror të Arizonës mbahet online

By |April 15th, 2020|

Kursi intensiv i gjuhës shqipe në Universitetin Shtetëror të Arizonës për studentët, mësuesit, pensionistët, nxënës të klasave të shkollave të mesme dhe cikleve të tjera, i mbajtur nga pedagogia Linda Mëniku, këtë vit do të mbahet online për shkak të situatës së krijuar në gjithë botën.
Instituti i Gjuhëve Kritikë në Qendrën Melikian të Universitetit Shtetëror të […]

Shpallje për pozicion të lirë pune pranë Qendrës së Botimeve për Diasporën

By |March 6th, 2020|

Në zbatim të Ligjit nr.16, date 18/04/2018 “Për diasporën”, të Vendimit të Këshillit të Ministrave për krijimin e Qendrës së Botimeve për Diasporën nr. 469, datë 26.07.2018 si dhe Ligjit nr. 7961, datë 12. 7. 1995 “Kodi i Punës së Republikës së Shqipërisë” i ndryshuar, QBD do […]

Takim dypalësh me Atasheun e Arsimit të ambasadës turke në Qendrën e Botimeve për Diasporën

By |February 24th, 2020|

Drejtoresha e Qendrës së Botimeve për Diasporën, znj. Mimoza Hysa zhvilloi sot një takim me z. Atakan Doğan, Atasheun e Arsimit të Ambasadës së Republikës së Turqisë në Shqipëri për bashkëpunim në realizimin e projektit të platformës dygjuhëshe.

Z. Doğan informoi se mësimi i gjuhës shqipe në Turqi është pjesë e programit shkollor si gjuhë fakultative […]

“Corriere della Sera” në Takimin e Shkrimtarëve të Diasporës”

By |February 24th, 2020|

Një nga synimet e organizimit të Takimi të Shkrimtarëve të Diasporës ishte dhe promovimi i letërsisë shqipe jashtë vendit. Aty gazetarja e “Corriere della sera” Jessica Chia prezantoi projektin më të ri të faqes “Letture” të një prej gazetave më të mëdha në Ballkan dhe Europë, përmes së cilës synohet promovimi i autorëve të Ballkanit […]

Fjala e Gazmend Kapllanit në Takimin e Shkrimtarëve të Diasporës

By |February 24th, 2020|

Diskutimi për shkrimtarët e diasporës ka kuptim vetëm nëse kemi guximin mendor të rilidhemi me të kaluarën tonë dhe të rikujtojmë se ne jemi një nga popujt me diasporak dhe shtegtarë të Ballkanit dhe Europës.

Në fakt vetë ideja e Shqipërisë si ideal bashkëkohor lindi “jashtë saj”, në Itali tek Arbëreshët. Ai ideal u kthye ne platformë […]

Zhvillohet seanca dëgjimore në nënkomisionin “Për Diasporën dhe Migracionin”

By |February 18th, 2020|

Sot, në nënkomisionin “Për Diasporën dhe Migracionin” u zhvillua seanca dëgjimore me pjesëmarrjen e ministrit të Shtetit për Diasporën, z. Pandeli Majko dhe drejtoreshave ekzekutive: znj. Mimoza Hysa nga Qendra e Botimeve për Diasporën (QBD), znj. Elona Bano nga Agjencia Kombëtare e Diasporës (AKD) si dhe znj. Blerina Turdiu nga Fondi Shqiptar për Zhvillimin e […]

Qendra e Botimeve për Diasporën takim me mësuesit në Itali

By |February 10th, 2020|

Qendra e Botimeve për Diasporën në bashkëpunim me Lidhjen e Mësuesve në Itali organizuan takimin e parë në Rexhio Emilia (Reggio Emilia) me mësuesit e gjuhës shqipe. Më datë 7 shkurt Drejtoresha e Qendrës së Botimeve znj. Mimoza Hysa si dhe drejtuesja e Lidhjes së Mësuesve në Diasporë znj. Ariana Kosova morën pjesë në një […]

Mësimi i gjuhës shqipe në Romë në shekujt XVIII-XIX

By |January 17th, 2020|

Pjesë nga artikulli “Mësimi i gjuhës shqipe në Romë në shekujt XVIII-XIX” publikuar në nr. 4 të revistës “Hylli i Dritës” të vitit 1931.
“Librat qi përdoreshin për me xanë gjúhën shqype, ishin:  Gramatika e Fjalori Shqyp i P. Françeskut da Lecce, Doktrina e Krishtenë, sjellë shqyp prej Don Pjetër Budit, Kuvendi i Arbërit etj.”