Autorë në Diasporë

[vc_row css_animation="" row_type="row" use_row_as_full_screen_section="no" type="full_width" angled_section="no" text_align="left" background_image_as_pattern="without_pattern"][vc_column][vc_column_text] Irma Kurti është poete, shkrimtare, autore e teksteve të këngëve, gazetare dhe përkthyese. Ka filluar të shkruajë e të botojë poezi që në moshë të vogël. Është nderuar me mbi 50 çmime në konkurse të ndryshme letrare, ndërmjet të...

Rando Devole, jeton në Romë, ku ka studiuar në fushën e letrave dhe shkencave sociale. Është autor, midis të tjerash, i librave "La scoperta dell'Albania. Gli albanesi secondo i mass media" (Ed. Paoline, 1996), shkruar me Ardian Vehbiun; "Albania. Fenomeni sociali e rappresentazioni" (Agrilavoro ed....

Arb Elo është i diplomuar si arkitekt dhe jeton e punon në këtë profesion qysh prej vitit 1990 në Gjermani. Është autor i disa vëllimeve me poezi: "Rrëfime hijesh" (2010), "Mirazh" (2011), "Zero 3D" (2012), "Xixa të zeza" (2013), "End(j)e" (2014), “Rrokje vdeknisht” (2016), “Linjë e vonë” (2017), "Poezi të zgjedhura"...

Anisa Markarian lindi në Tiranë ku mbaroi studimet e larta në mjekësi. Aktore shumë e njohur për publikun shqiptar dhe skenariste e talentuar, ka interpretuar në disa filma dhe ka fituar çmime kombëtare si aktore. Ka botuar poezi e prozë, si: “Sënduku i kujtimeve”, “15...

Albana Shala lindi në Shkodër dhe kreu studimet e larta për Gjuhë dhe Letërsi Angleze në Fakultetin e Gjuhëve të Huaja në Universitetin e Tiranës dhe për të Drejtë Ndërkombëtare në Institutin e Studimeve Shoqërore në Hagë. Është autore e mjaft veprave në poezi e...

Denata Ndreca lindi në Shkodër dhe kreu atje studimet e larta. Gazetare, përkthyese dhe poete, ka botuar në Shqipëri disa vëllime poetike dhe libra për fëmijë. Veprat e saj janë vlerësuar me tituj e çmime kombëtare dhe ndërkombëtare, janë përkthyer në disa gjuhë të huaja...

Griselda Doka lindi në Berat dhe është autore e disa vëllimeve poetike. Më 2016 publikoi vëllimin e saj të parë poetik (dygjuhësh) “Solo brevi domande esiliate” (Vetëm disa pyetje të mërguara) me të cilin fitoi çmimin e kritikës “Poetry Awards” në Napoli. Me vëllimin "Dimentica...

Shqiptar Oseku lindi më 1970 në Gjakovë dhe kreu studimet e larta në Suedi ku banon që prej vitit 1989. Është autor e bashkautor i pesë antologjive poetike në suedisht-shqip dhe anasjelltas, aktivist dhe përkthyes. Ka botuar katër vëllime poetike, ndër to: “Requiem për një...

Eleana Zhako është diplomuar për Gjuhë shqipe dhe Letërsi në Universitetin e Tiranës dhe për Studime Europiane dhe Ndërkombëtare në Universitetin “Panteion” të Athinës. Është autore e një sërë artikujsh kulturorë, tregimesh të shkurtra dhe esesh. Ka përkthyer nga greqishtja në shqip dhe nga shqipja...

Iskra Thoma shkrimtare, përkthyese, studiuese e kritike letrare, banon në Itali. Është autore e shumë artikujve kritikë e publicistikë, veprave në prozë dhe ka përkthyer autorë të rëndësishëm të letërsisë botërore nga italishtja e frëngjishtja. Me kontributin e saj u krijua në Modena të Italisë...